Google Cardboard açık kaynaklı oldu

0

Google Cardboard açık kaynaklı

Google Cardboard projesini açık kaynaklı hale getirdiğini duyurdu. Google, Cardboard için beklediği ilgiyi göremedi.

Google Cardboard desteği bitiyor

Google, sanal gerçeklik teknolojisinin trend haline geldiği ilk yıllarda Cardboard projesini duyurmuştu. Kartondan bir tasarıma sahip olan Cardboard’un açık kaynaklı hale geleceği duyuruldu.

AR ve VR ürün müdürü Chen, açık kaynak kodlu model ile Cardboard’un geliştiricilere yardımcı olacağını söyledi. Cardboard’un hem Android hem de iOS platformları için geliştiricilerin en büyük yardımcısı haline geleceği belirtildi.

Artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri günümüzde her ne kadar önemi bir trend haline gelmiş olsa da ticari anlamda pek bekleneni veremiyor. Google, geçtiğimiz Ekim ayında bir diğer AR&VR projesi olan DaydreamView VRprojesini iptal ettiğini de duyurmuştu.

Böylelikle Google’ın akıllı telefonlarla çalışan sanal başlıklar konusunda geri adım attığını söyleyebiliriz. Ancak önümüzdeki süreçte Google, yeni ürünlerle bu alanda tekrar ticari ürünler piyasaya çıkarabilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>