Google cebimizdeki doktor olacak

1

Sağlık verilerini takip etmek, teknoloji şirketleri için yeni bir pazar. Kullanıcılar sürekli üzerinde bulunan akıllı teknolojik cihazların aynı zamanda kan basıncı ve kalp ritmi gibi değerleri de takip etmesini istiyor ancak bunun önünde küçük bir engel var: Pahallı donanımlar.

Teknoloji şirketleri bu verileri takip edebilmek için akıllı saat veya fitness bilekliği gibi ikinci ve genellikle yüksek fiyatlı donanımlara ihtiyaç duyuyorlar.

Google ise şimdi, ayrıca bir donanıma gerek kalmaksızın, cep telefonu üzerinden sağlık verilerini takip etmeyi mümkün kılacak bir hamlenin hazırlığı içinde. Bunun için de Seattle’da kurulu olan Senosis isimli bir startup’ı satın aldı.

Senosis’in uzmanlık alanı, cep telefonlarının donanımları ile kullanıcıların sağlık verilerini analiz edebilecek uygulamalar geliştirmek. Telefonun kamerasından kan verilerini ölçebilen uygulamalarıyla tanınan şirket, özellikle bebeklerin ince derileri sayesinde telefon kamerası üzerinden kan verilerini daha sağlıklı tespit edebiliyor ve bebeklerde gelişebilecek sağlık sorunları konusunda önceden uyarı verebiliyor. Şirketin uygulamaları ayrıca akciğer problemlerini teşhisinde de kullanılabiliyor.

Google’ın yapay zeka şirketi DeepMind’ın da göz hastalıklarını teşhis edebilecek bir algoritma üzerinde çalıştığı biliniyordu. Diğer bir deyişle, Google kısa süre sonra, cebimizdeki doktor olarak günlük hayatın yeni bir parçası olarak kendini daha da sağlama alacak gibi görünüyor.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>