Google CEO’su o çalışanı kovduğu için pişman değil

0

Google içinde yaşanan, kadın erkek eşitliği konusundaki ağır tartışmaların sonunda, erkeklerin neden daha fazla tercih edildiğini bilimsel gerekçelerle açıklamak için iki sayfalık bir memo yayınlayan mühendis, Google CEO’sunun emriyle ışık hızıyla işten atılmıştı.

Tatilden emir vererek işten attı

James Damore isimli mühendis, teknoloji sektöründe erkeklerin avantajlı olduğunu vurgulayan bilimsel açıklamaları nedeniyle önce medyada ilgi toplamış ancak memoyu okuyan Google CEO’su Sundar Pichai, tatilden talimat vererek Damore’u bizzat işten çıkarmıştı.

İşten çıkarma olayının ardından kamuoyunda büyük tepki toplayan Sundar Pichai bu konuda hiçbir yorum yapmazken, Damore aylar süren çalışmanın ardından Google’a karşı dava açmak için hazırlıklarının tamam olduğunu da kısa süre önce açıklayarak konuyu yeniden gündeme getirdi.

Milyonlarca dolarlık tazminat davası ile karşı karşıya olan Google şimdi bir yandan savunmasını hazırlarken, Sundar Pichai de yeniden medyanın gündemine geldi.

Bir röportaj sırasında, verdiği kararın doğru olduğunu ve Damore’un Google’u medya önünde sanki erkekleri özellikle tercih eden bir teknoloji şirketi gibi gösterdiğini vurgulayan Pichai, aynı kararı tekrar vereceğinin de altını çizdi.

Öte yandan Damore ve taraftarları, ABD anayasasında yer alan ifade özgürlüğü kapsamına Damore’un ülke gündemini meşgul eden bir tartışmada fikrini açıkladığını ve kovulmasının haksızlık olduğunu dile getiriyorlar. Üstelik, Damore şimdi “kadın düşmanı olduğu için işini kaybeden bir mühendis” imajıyla yeni iş bulmasının çok zor olacağının da altını çizerek mahkemede Google’dan ağır bir tazminat alacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>