Google gözünü buluta dikti

1

google apps

Veri merkezi analisti John Dinsdale geçtiğimiz hafta Google Cloud Platform’un, bulut altyapısı pazarında Amazon Web Services (AWS) ve Microsoft Azure’un halen çok gerisinde olduğunu açıklamıştı. Oysa bunu gözlemlemek için uzman bir analist olmaya gerek yok. Halihazırda Google’ın dünya genelinde dört bölgede bulut altyapısı bulunuyor: İkisi ABD sınırları içinde, biri Batı Avrupa’da, diğeri ise Asya’da. Buna karşın AWS 12, Microsoft ise 22 farklı konumda bulut sunucularını barındırıyor.

Bahsi geçen dağılım bir ölçüde pazar paylarına da yansıyor. Bulutun dört atlısı; AWS, IBM, Microsoft ve Google’ın bulut pazarında farklı dağılımları bulunuyor. Synergy Research Group araştırmasına göre AWS yüzde 31 ile açık ara liderliğini korurken, Microsoft yüzde 9, IBM yüzde 7 paya sahip. Google ile halen yüzde 4 ile yetinmek durumunda.

Google Cloud Platform için 12 yeni bölge

Bulut yarışında sonunculukla yetinmek istemeyen Google, önümüzdeki iki yıl içinde (2017 sonuna kadar) Cloud Platform’un dünyanın dört bir yanında 12 yeni bölgede daha faaliyete geçeceğini açıkladı. Bunun anlamı, Google 12 yeni veri merkezi daha açacak. Şirketin resmi blogunda yapılan açıklamaya göre ilk iki veri merkezi ABD’nin Oregon bölgesinde ve Japonya’nın başkenti Tokyo’da bu yılın sonunda devreye alınacak. Geri kalan 10 veri merkezi ise 2017 yılı boyunca çeşitli bölgelerde bulut altyapısına destek sağlayacak.

Google bu veri merkezleriyle Gmail, Arama ve Haritalar’ın yanı sıra diğer Google Cloud Platform hizmetlerinin de yükünü karşılıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Google Cloud Ürün Müdürü Varun Sakalkar, “Yeni bölgelerde veri merkezi yatırımları yaparak, Cloud Platform kullanıcısı şirketlerin, kendi müşterilerine daha yakın servis ve uygulamaları kurmalarını, daha az gecikme ve daha iyi tepki süreleriyle çalışmalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Google 10 yıl kadar önce sıfırdan inşa ettiği Android platformu ile “geç kaldığı” mobil pazarda bugün en büyük iki oyuncudan biri. Bakalım aynı senaryo önümüzdeki yıllarda bulut pazarında da tekrarlanacak mı.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>