Google da o cezaya itiraz etti

0

Intel’in Avrupa Komisyonu tarafından 2009’da kesilen 1.3 milyar dolarlık cezayı üst mahkemelere itiraz ede ede 10 yıl boyunca erteletmesi ve şimdi cezaya dair davanın yeniden görüşülmesini sağlaması üzerine Google da aynı yöntemi denemeye karar vermiş görünüyor.

Avrupa Birliği’nin kısa süre önce Google’a kestiği 2.9 milyar dolarlık davayı Avrupa Birliği mahkemelerine taşımaya karar verdi. Lüxemburg’daki mahkemenin itiraz üzerine cezayı görüşmeye başlaması, tarafları dinlemesi, delilleri incelemesi, duruşmaları görmesi ve bir karara varması yıllar alacak bir süreç anlamına geliyor.

Üstelik bu mahkemenin bir de üst mahkemesi var. Google istediği sonucu alamazsa, davayı bir üst mahkemeye taşıdığında orada da yıllarca sürecek bir dava başlamış olacak. Eğer üst mahkeme davanın yeniden ele alınmasına karar verirse, tüm sürecin tekrar başlayacak ve yıllar boyunca devam edecek bir mahkeme süreci başlayacak. Diğer bir deyişle, Google 2.9 milyar dolarlık cezayı 10-15 sene boyunca ödemeyi geciktirebilir. 

Diğer bir deyişle, Avrupa Birliği’nin ABD’li teknoloji şirketlerini cezalandırma planı, bizzat kendi ünlü bürokrasisine takılmış görünüyor. Üstelik bu dava boyunca AB mahkemelerinin ve avukatlarının yıllar boyunca sürecek zorlu bir mesai için emek ve para harcayacak olması da ayrıca bir tartışma konusu. Kısacası AB, ABD teknoloji şirketlerine ceza vermeyi başaramadı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>