Google DeepMind göz hastalıklarını teşhis edecek

0

Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind şimdi basit göz taraması ile bilgisayarların göz hastalıklarını teşhis edebilmesini sağlayacak bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor.

İngiltere’de Ulusal Sağlık Servisi ile işbirliği içinde gerçekleştirilen yeni projeye göre, sağlık servisinin kayıtlarındaki 1 milyon anonim göz taramasını inceleyerek göz hastalıklarının nasıl teşhis edileceğini öğrenecek. Böylece yeni taramalarda, daha isabetli ve hızlı teşhis koymak mümkün olacak.

İngiltere’de hastanelere her ay 600 bin kişi göz sorunlarıyla başvuruyor ve bu hastalar için gerekli testler, taramalar çok büyük bir zaman alıyor. DeepMind’ın geliştireceği algoritma sayesinde artık doktorlar tarama sonuçlarını bilgisayara okutması, göz hastalıklarını teşhis etmek için yeterli olacak. Yapay zekanın göz doktorlarının gözünden kaçması olası, göz üzerinden kendini belli eden vücuttaki diğer hastalık belirtilerini de erkenden tespit etmesi mümkün olacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>