Techinside Google News
Techinside Google News

Google DeepMind yapay zeka ile malzeme biliminde çığır açıyor!

Google DeepMind, 2 milyondan fazla yeni malzemenin yapısını tahmin etmek için yapay zekayı (AI) kullandı ve bu atılımın yakında gerçek dünya teknolojilerini geliştirmek için kullanılabileceğini söyledi.

Çarşamba günü Nature bilim dergisinde yayınlanan bir araştırma makalesinde, Alphabet’in sahibi olduğu yapay zeka firması, varsayımsal malzeme tasarımlarının neredeyse 400.000’inin yakında laboratuvar koşullarında üretilebileceğini söyledi.

Araştırmanın potansiyel uygulamaları arasında daha iyi performans gösteren pillerin, güneş panellerinin ve bilgisayar çiplerinin üretimi yer alıyor.

- Advertisement -

Yeni malzemelerin keşfi ve sentezi; oldukça maliyetli ve zaman alıcı bir süreç olabiliyor. Örneğin, bugün telefonlardan dizüstü bilgisayarlara ve elektrikli araçlara kadar her şeye güç sağlamak için kullanılan lityum iyon pillerin ticari olarak satışa sunulması yaklaşık yirmi yıl sürdü.

DeepMind araştırma bilimcisi Ekin Doğuş Çubuk, “Deneyleme, otonom sentez ve makine öğrenimi modellerindeki büyük gelişmelerin, 10 ila 20 yıllık zaman çizelgesini önemli ölçüde kısaltarak çok daha yönetilebilir bir hale getireceğini umuyoruz.” dedi.

DeepMind’ın yapay zeka aracı, 2011 yılında Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda kurulan ve halihazırda bilinen yaklaşık 50.000 materyalin mevcut araştırmalarından oluşan uluslararası bir araştırma grubu olan Material Project’ten elde edilen veriler üzerine eğitildi.

Şirket, malzeme keşfinde daha fazla ilerlemeyi hızlandırma umuduyla artık verilerini araştırma topluluğuyla paylaşacağını söyledi.

Malzeme Projesi direktörü Kristin Persson, “Endüstri, maliyet artışları söz konusu olduğunda biraz riskten kaçınma eğilimindedir ve yeni malzemelerin uygun maliyetli hale gelmesi genellikle biraz zaman alır.” dedi.

Eğer bunu biraz daha küçültebilirsek, bu gerçek bir atılım olarak değerlendirilebilir.

Bu yeni malzemelerin stabilitesini tahmin etmek için yapay zekayı kullanan DeepMind, artık odağını bunların laboratuvarda ne kadar kolay sentezlenebileceğini tahmin etmeye çevireceğini söyledi. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir