Techinside Google News
Techinside Google News

Google Docs’un yeni özellikleri kalbinizi çalabilir

Google Docs kullanıcılarının yıllardır beklediği özellik sonunda geldi. Artık Word ve Excel dosyaları ile çalışmak mümkün.
- Advertisement -

Bu sene gerçekleşen Google I/O etkinliğinde Google bir açıklama yapmış ve Google Docs içinde pek çok yenilik yapılacağını duyurmuştu. Bu günden itibaren bu yenilikler kendini göstermeye başladı.

Çok uzun süredir pek çok kullanıcının beklediği Microsoft Word dosyalarının doğrudan Google Docs içinde açılması ve düzenlenebilmesi artık hayata geçiyor. Yenilikler sadece bunlar ile sınırlı değil aynı zamanda Google Docs içindeki dokümanlar artık Microsoft Word ile uyumlu olacak şekilde kaydedilebilecek. Eş zamanlı olarak Google Docs içindeki dosyalar üzerinde çok daha fazla düzenleme imkanı sağlayacak olan Google tüm arayüzü de Material Design konseptine uygun şekilde güncelliyor.

google-docs-new

Google Tablolar da güncelleme alıyor

Google Docs içindeki güncelleme sadece metin dosyaları için geçerli değil. Artık kullanıcılar Word dosyalarına benzer şekilde Excel tablolarını da açabilecek ve üzerinde düzenleme yapabilecek, elbette Excel formatında kayıt özelliği de sunuluyor.

Bu günden itibaren kısıtlı kapsam ile kullanıma açılan yenilenen arayüzler ve özellikler kısa bir süre içinde tüm kullanıcılara sunulacak.

google-spreadsheets-new

Bu gelişmeler günün sonunda uzun yıllardır iş dünyasının vaz geçilmez ürünü olan Microsoft Office için bir tehdit oluşturacak mı?

Açıkçası bu sorunun cevabını evet olarak vermek güç. Neden mi? Çünkü Microsoft kendi ofis uygulamalarını geçtiğimiz yıllar içinde web tabanlı servis verebilecek hale getirmiş, iPad için yayınlamış ve dahası Office 365 içinde bir servis olarak sunmaya başlamıştı. Microsoft kendini bu alanda güçlü hissetmese asla dosya formatlarının Google tarafından kullanılmasına izin vermezdi.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir