Google donanım işini yeniden yapılandırıyor

0

Google donanım işini mobil, bulut ve servisler derken unutmadığını yeni bir atılımla gösterdi: Kendi donanım birimini kuran şirket, Motorola’nın Lenovo’ya satışı sırasında ayrılan Rick Osterloh’u geri alarak bu işin başına atadı. Re/Code haberine göre bu yeni birimin amacı, Nexus, OnHub, Chromebook Pixels gibi tüm donanım çalışmalarını tek bir çatı altında toplamak.

Bu yeni operasyon, Nexus markalı akıllı telefonların bundan böyle daha özgün bir tasarımla gelmesini bekleyebiliriz demek oluyor. Henüz belirli bir adı olmayan bu birimin sorumluluk alanına aynı zamanda Chromecast, Pixel C ve Google’ın deneysel donanım laboratuvarı olan ATAP da giriyor. Habere göre “oturma odası” adıyla yeni bir ürün ailesi de donanım birimi tarafından yönetilecek. Buradan akıllı ev cihazlarıyla ilgili Google’ın aklında yeni planlar olduğunu çıkarmak mümkün.

300 dolarlık akıllı cihaz elde patlarsa…

İşin ilginç yanı ise yakın zamanda yaşanan problemlerle gündeme gelen Nest’in bu yeni donanım birimiyle herhangi bir ilişkisinden bahsedilmemesi. Google tarafından birkaç yıl önce satın alınan Nest akıllı ev teknolojileri geliştiriyor ve bu alanda öncüler arasında görülüyor. Anlaşılan şirket bir sebepten bu operasyonları donanım işinden ayrı tutmak istiyor. Bir süredir gündemi meşgul eden bir başka ürün, akıllı gözlük Google Glass ise yeni birimine dahil edilmiş durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>