Google Drive ve Dropbox engellendi

0

Bulut servisleri deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan ve ülkemizde de milyonlarca kullanıcısı bulunan Google Drive ve Dropbox için erişim engeli geldi.

Ülkemizde henüz resmi olarak nedeni açıklanmayan erişim engeli sonrası, Dropbox’a DNS yoluyla da girilemiyor. Ancak VPN servisleriyle bulut hizmetine giriş yapılabiliyor.

Google Drive ve Dropbox neden engellendi?

Şu anda konuyla ilgili net bir bilgi yok. Ancak bir söylentiye göre RedHack grubunun Dropbox ve Google Drive üzerinden devletin üst makamlarındaki bazı kişilere ait olan e-mailleri açığa çıkarması yasağın sebebi olarak görülüyor.

Herkesin dosyalarını buluta yükleyebilmesini ve her cihazdan internet bağlantısı sayesinde bu dosyalara erişim imkânı tanıyan Dropbox, hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de birçok kişinin kullandığı servis, hem kişisel hem de kurumsal alanda en popüler bulut servislerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı şekilde direkt olarak Google’ın bulut çözümü olan Drive da, ülkemizde ciddi bir kullanıcı kitlesi bulunduruyor. Ancak bu engellemenin daha da kritik yanı, Dropbox ve Google Drive hizmetlerinin iş çevrelerince, kurumlarca, şirketlerce kullanılıyor olması. Mobilite ve dijitalleşme çözümleri ile birlikte dosyalarını bulut hizmetlerde saklayan ve iş bölümü uygulamaları ile büyük performans artışı elde eden şirket ve bunların tahmini milyonlarca çalışanı şu an itibariyle iş yapamaz hale geldiler. Zira Dropbox ve Google Drive hizmetlerine VPN ile girilmesi mümkünse de, tüm şirketlerin IT departmanları bu değişikliği anında yapamayacak.

Müşteriler ile bu bulut platformları üzerinden paylaşılan dosyalar da sekteye uğradı. Müşterilere VPN kurmayı öğretmek ve bu şekilde bulut hizmetlere bağlanmalarını talep etmek gerekecek. Bu yöntemin pek işe yarayacağını sanmıyoruz.

Anayasa Mahkemesi’nin, internet hizmetlerinin engellenemeyeceği yönünde bir kararı olduğu için aslında bu hizmetlerin engellenmesi yasa dışı olabilir. Bu şekilde, ülke ekonomisine de katkı sağlayan internet hizmetlerinin, engelleme prosedürlerinden muaf tutulması gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>