Techinside Google News
Techinside Google News

Google, e-ticaret devine 350 milyon dolar yatırım yapıyor!

Google, Flipkart'a yaklaşık 350 milyon dolar yatırım yaparak Walmart'ın sahibi olduğu Hint e-ticaret girişimini destekleyen en son yüksek profilli isim oldu.
- Advertisement -

Bengaluru merkezli Flipkart, cuma günü yaptığı kısa açıklamada; Android üreticisi Google ile yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak kendilerine bulut teklifleri de sunulacağını söyledi.

Google yatırımı, Flipkart’ın 2023’te başlattığı yaklaşık 1 milyar dolarlık finansman turunun bir parçası. Walmart, geçen yılın sonlarında 600 milyon dolar yatırım yaparak bu tura öncülük etti. (Microsoft aynı zamanda Flipkart’ın da yatırımcısı.)

Yeni yatırımın değeri 36 milyar dolar olan Flipkart, küçük şehir ve kasabalarda yüz milyonlarca tüketiciye hizmet verdiği Hindistan’da e-ticaret pazarına liderlik ediyor. Moda e-ticaret girişimi Myntra’nın da sahibi olan girişim, Bernstein’a göre Hindistan e-ticaret pazarının yaklaşık %48’ine hakim.

Flipkart, Reliance Retail, Amazon, SoftBank destekli Meesho ve giderek artan sayıda hızlı ticaret uygulamaları ile rekabet ediyor. Asya’nın en zengin adamı Mukesh Ambani tarafından yönetilen Reliance Retail, Hindistan’daki en büyük perakende zincirini işletiyor ve gün geçtikçe e-ticaret alanında da yer almaya çalışmakta. Reliance Retail, geçen yıl QIA, ADIA ve KKR tarafından yapılan yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımla 100 milyar dolar değerinde olarak değerlendirildi.

Axion

Bernstein’a göre Hindistan’ın e-ticaret pazarının gelecek yıl 133 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Hindistan’da yarım milyardan fazla insana ulaşan Google, Güney Asya ülkesini önemli bir denizaşırı pazar olarak tanımlıyor. Şirket, 2020 yılında Hint işletmelerine 10 milyar dolar yatırım yapma planlarını açıkladı. (O zamandan bu yana telekom operatörü Jio Platforms’a 4,5 milyar dolar ve Airtel’e 1 milyar dolar daha yatırım yaptı.)

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir