Google Earth ve Haritalar için yüksek çözünürlük zamanı geldi

0

Google, popüler harita ve navigasyon servisleri Google Earth ve Haritalar için yüksek çözünürlüklü uydu haritalarını kullanmaya başlayacağını açıkladı. İnternet devi aslında bu servislerindeki haritaları yılda bir iki kez güncelliyordu ancak bu güncellemeler mevcut fotoğrafları daha kaliteli uydu fotoğraflarıyla değiştirmek için değil her bölgenin en son görünümünü yerleştirmek için yapılıyor, çözünürlük ise değişmiyordu.

Firma şimdi 2013’te fırlatılan daha yüksek çözünürlüklü optik donanıma sahip Landsat 8 uydusundan aldığı fotoğrafları harita ve navigasyon servislerinde kullanmaya başlayacak. Şirketin kullandığı imaj işleme yöntemi de bu yeni güncellemeyi kaldırabilecek şekilde yeniden düzenlendi. Böylece kullanıcılar uydu fotoğraflarını büyüttükçe daha fazla detayı, daha net olarak seçebilecekler. Elbette bu lüksün bir de maliyeti olacak. Navigasyon sistemlerinde, telefonlarda uydu görüntüleri üzerinden harita takip edilirken artık cihaza yüklenen fotoğraflar daha fazla kota kullanımına neden olacak.

Google kısa bir süre önce, dünya haritasının PC ve mobil cihazlar üzerinden detaylıca incelenmesini sağlayan Earth Pro uygulamasını ücretsiz yapmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>