Google elektrik tasarrufu için yapay zeka kullanıyor

0

İnternet devi Google, milyarlarca insana hizmet veren sunucu merkezlerinin ve kampüslerinin harcadığı devasa elektrik miktarı nedeniyle her sene ödemek zorunda kaldığı onlarca milyon dolar elektrik faturasından tasarruf etmenin yolunu buldu.

Teknoloji devinin geliştirdiği yapay zeka platformu DeepMind, elektrik faturaları konusunda devreye girdi ve şirketin elektrik altyapısıyla entegrasyonu sağlandı. Böylece sunucu merkezlerinin sıcaklığı sorun yaratmayacak düzeydeyken soğutucuların durdurulması, yoğun olmayan saatlerde, ihtiyaç duyulmayan işlemcilerin kapatılması, hareketin olmadığı kampüslerde havalandırma, soğutma/ısıtma, ışık ve bilgisayar sistemlerinin kapatılması mümkün oluyor. Bu yeni uygulama sayesinde Google şimdi servet değerindeki elektrik faturalarında büyük oranda tasarruf etmeye başladı.

DeepMind’ın sağladığı bu tasarruf aynı zamanda şirketin yapay zeka platformunu satın alırken ödediği büyük paranın da kendini amorti etmeye başlaması anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>