Google ve Facebook da LinkedIn’i satın almak istemiş

0

Geçen ay Microsoft tarafından 26,2 milyar dolarlık rekor fiyatla satın alınan kariyer sosyal ağı LinkedIn’in satış öyküsünün arkasından Google ve Facebook da çıktı.

Şirketin Microsoft’a satışını inceleyen bir devlet komisyonu yazdığı raporda, 5 farklı şirketin daha LinkedIn’e satış için görüşme yaptığını ortaya koydu. Raporda bu şirketler, Party A, Party B, Party C şeklinde isimlendirilse de, rapordaki bazı detaylardan bu şirketlerden ikisinin Google ve Facebook olduğu anlaşıldı. Üçüncü şirketin ise Salesforce olduğu zaten Salesforce’un CEO’su tarafından açıklanmıştı.

Ortaya çıkan bu iki yeni şirketle birlikte, fiyatın nasıl 26 milyar dolara yükseldiği de anlaşılmış oldu. Teknoloji ve internet dünyasının en büyük isimlerinin yarıştığı açık arttırmada LinkedIn’in yöneticilerinin fiyatı arttırmak için rekabeti acımasızca kullandığı tahmin ediliyor. Öte yandan raporda özellikle Google’ın satın alma için istekli olduğu, Facebook’un ise ilk teklifinin reddedilmesinden sonra yeni telif yapmadığı vurgusu dikkat çekiyor.

Google Plus ile sosyal medya alanında aradığını bulamayan Google’ın, LinkedIn’i almış olsaydı sosyal medya alanına çok güçlü bir giriş yapabileceği tahmin ediliyor. Ancak Google bu gemiyi de kaçırmış gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>