Techinside Google News
Techinside Google News

Google, Flash reklamları yasakladı

Google'ın internet taraycısı Chrome artık Flash tabanlı reklam bannerlarını göstermeyecek.
- Advertisement -

Adobe-Flash-PlayerFlash teknolojisi, ilk günden beri büyük tartışmalara neden oldu. Video ve animasyon oynatmak için çok pratik bir teknoloji olarak ortaya çıkmasına rağmen sürekli sorun çıkarması nedeniyle kısa sürede dijital çağın kabusu haline dönüştü. Üstelik, hızla yaygınlaşmış olması da bu sorunlu teknolojiyi uzun süre vazgeçilmez bir pozisyonda tutmayı başardı.

Ancak nihayet Flash’ın da sonu geldi. Sorunlarını çözmeyi bir türlü yenemeyen ve yeni nesil teknolojilerle uyumsuz olan, iOS cihazlarında çalışması yasaklanmış, diğer mobil cihazlarda da çalışabilmesi mucize olan Flash yerini hızla HTML5 teknolojisine bırakırken tabutuna çakılan çivilerin sayısı da hızla artıyor.

Şimdi de Google, masa üstü Chrome tarayıcısının yeni sürümünde Flash bannerların görüntülenmesini engelledi. Kullanıcılar isterlerse bu engeli ayarlar üzerinde kaldırabilecekler ancak Chrome standart olarak Flash’ı engelleyecek. Yine de bu engel şimdilik sadece bannerlar için geçerli. Sayfa içindeki video içeriklerin gösterilmesi gibi “içeriğe” dair Flash modülleri gösterilmeye devam edecek.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir