Google fotoğrafları tanımak için start-up satın aldı

0

Google, fotoğraflardaki nesneleri tanıyan bir teknoloji üzerine çalışan yeni bir şirketi satın aldı. Şirketin öğrenen makineler üzerine yaptığı yatırımın bir parçası olan satın alma ile Alphabet renklerine katılan Moodstocks isimli start-up internet devinin yapay zeka geliştirme çalışmalarında kullanılacak.

Google’ın Goggles isimli benzer bir uygulaması bulunmasına rağmen Moodstocks’ın çalışma prensibi daha farklı. Goggles fotoğraflardaki nesneleri tanımak için bir sunucuya bağlanıp fotoğrafı analize etme gereği duyarken, Moodstocks bu işi telefonun işlemcisi üzerinde hızlıca hallediyor, sunucuya bağlanma gereği duymuyor.

İnternet devi, fotoğraf üzerinde nesne tanıma teknolojisi üzerinde çalışan tek şirket değil. Şu sıralar Silikon Vadisi’nin tüm devleri aynı hedefe yönelmiş durumda. Facebook, Twitter, Amazon, Microsoft, Apple kendi teknolojileri üzerinde çalışıyorlar. Hatta Microsoft bu teknoloji üzerinde geliştirdiği Pinterest benzeri Thinga.me uygulamasını da henüz duyurdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>