Techinside Google News
Techinside Google News

Google Gemini: Yeni nesil yapay zeka modeli

Google'ın bir sonraki adımda kullanacağı Gemini yapay zeka altyapısı şu anda eğitim modunda, aktif olduğunda OpenAI'a önemli bir rakip olacak

ChatGPT ve Google Bard’ı herkes biliyor, fakat bunun arkasındaki teknolojiyi ve gelecekte nelerin olacağı bilinmiyor. Google’ın iddiası, geleceğin Gemini’de olduğu yönünde.

Google’ın 2023 I/O etkinliğinde yapay zeka önemli bir konuydu. Sohbetin çoğu, yakında Google’ın Workspace uygulama paketlerine ve Search gibi diğer ürünlere gelecek özelliklerle ilgiliydi. Ayrıca, gelecekte nelerin olabileceğine dair bazı ipuçları aldık.

- Advertisement -

Microsoft’un Bing ve ChatGPT entegrasyonuyla olduğu gibi, yapay zeka dil modellerinin Google’ın geleceğinde önemli bir rol oynaması bekliyor. Sonraki adımı ise Google Gemini olacak. İşte temel detaylar.

Google Gemini nedir?

Google Gemini, Google’ın gelecek nesil temel yapay zeka modeli. Google’ın Bard sohbet botu ve diğer yeni duyurulan özelliklerin arkasındaki AI modeli olan PaLM 2’nin devamı niteliğinde ve Google Gemini şu anda eğitim modunda olup, piyasaya sürüldüğünde OpenAI’nın GPT’sine önemli bir rakip olması beklemekte.

Google’a göre, gelen Gemini AI, multimodal olacak şekilde tasarlandı ve araç ve API entegrasyonlarına odaklanmakta. Bu, daha geniş çaplı işbirliklerine olanak sağlayacak. Ayrıca, geliştirilmiş hafıza ve planlama gibi gelecekteki gelişmelere uyum sağlamak üzere oluşturuldu.

Google Gemini’nin hangi ilave özelliklere sahip olacağını henüz bilinmiyor, ancak Google I/O etkinliğinde açıklanan PaLM 2 destekli yetenekler arasında Duet AI yer alıyor. Bu, Google Docs ve Sheets gibi uygulamalar metin ve görüntülerin oluşturulması için bir araç. Bu tür bir üretim, fikirleriniz derinlik katmanız, daha sağlam çalışma tabloları oluşturmanıza ve verilerin daha iyi açıklanmasına yardımcı olacak.

Google I/O’da, İngilizce olarak “Help Me Write” (adında ne varsa onu yapıyor) ve yeni AI entegrasyonlu arama da duyuruldu. Bu, yazılarınızı ve önerilerinzi yazmanın yeni yollarını sergileyerek Google’ın en büyük ürünü olan Arama’yı yeniden tanımlamakta.

PaLM 2 şu anda sağlık araştırma terimleri kullanarak tıbbi bilgiyle eğitilmiş olan Med-PaLM2 gibi üretkenlik dışı özellikleri desteklemekte. Ayrıca, siber güvenlik analizi için kullanılan Sec-PaLM gibi güvenlik özelliklerini desteklemekte

Gemini’nin tüm bu özellikleri, iş yeri, güvenlik, üretkenlik ve daha fazlası üzerine inşa etmeye devam etmesini bekleriz.

Peki, nasıl gidiyor? Google, “güvenlik açısından hassas bir şekilde ayarlandığını ve titizlikle test edildiğini” bildirdi. Tamamlandığında, PaLM 2 gibi, Gemini temel modeli farklı boyutlarda ve farklı yeteneklerle kullanılır olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:07:03

Masterpass 2023’te rekor kırdı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir