Techinside Google News
Techinside Google News

Google AI genel bakış sonuçlarda daha az görünüyor

Google I/O etkinliği sonrasında yapay zeka genel bakış büyük ses getirmişti. Ancak son günlerde Google genel bakış sonuçlarda daha az görünüyor.
- Advertisement -

Google’ın AI Genel Bakış özetleri, yalnızca birkaç hafta önce elde edilen sonuçların temel dayanağıydı. Ancak şimdi araştırmalar bazı şeylerin değiştiğini gösteriyor. SEO analiz şirketi Brightedge, Search Engine Land’e verdiği demeçte, Google arama sonuçlarının yalnızca yüzde 15’inin Google AI Genel Bakış sonuçlarını gösterdiğini, geçen ayki Google I/O konferansına kadar olan sonuçların yüzde 84’üne kıyasla bu oranın düştüğünü söyledi. SEO aracı üreticisi, Search Engine Land’e göre AI Genel Bakış sonuçlarının büyük olasılıkla sağlık sonuçlarında, en az ise restoranlarda ve seyahat sonuçlarında görüneceğini söyledi.

Google genel bakış için beklentinin altında kalındı

Google’ın Yapay Zekaya Genel Bakış özelliği daha önce şirketin Arama Üretken Deneyimi (SGE) olarak biliniyordu. Aylardır test aşamasında olan özellik, kullanıcı sorgularına yapay zeka destekli sonuçlar gösterdi . Google, bu özelliğin, kullanıcıların AI kullanarak sorgularına hızlı yanıtlar almalarına olanak tanıyan daha güçlü bir arama deneyimi olduğunu öne sürdü. Ancak eleştirmenler, SGE özelliğinin yeterli kaynak sağlama konusunda kötü bir iş çıkardığını ve kullanıcıları web sitelerine tıklamaktan caydıracağını söyledi. Google, SGE özelliğinin tıklama oranlarını artırdığını söylese de, bazı kullanıcılar bu deneyimden hoşlanmadı ve eski Google sonuçlar sayfasını tercih ederek bu özelliği kapattı.

Arama devi, Google I/O etkinliğinde SGE platformunun adını AI Genel Bakış olarak değiştirdiğini duyurdu ve bunun küresel olarak tüm kullanıcılara sunulacağını söyledi. Şirket, daha iyi bir arama deneyimini destekleyeceğini söyleyerek bu özelliğin tanıtımını yaptı. Ancak kısa süre sonra kullanıcılar, AI Genel Bakış’ı garip ve yanlış sonuçlar sunduğu için eleştirdi ve bazı web sitesi sahipleri, kullanıcıları diğer web sitelerine gitmeden yanıtlarını Google’dan almaya teşvik eden tasarımının arama trafiklerine zarar vereceğinden endişelendi.

Google ise Yapay Zeka Genel Bakışlarının her yerde ne kadar yaygın olacağı konusunda büyük ölçüde ağzı sıkı davranıyor. Ancak Brightedge verileri, Yapay Zeka Genel Bakışlarında ilginç bir şeyler olduğunu ve bazı nedenlerden dolayı, veriler doğruysa yapay zekanın eskisinden daha az sonuç sağladığını gösteriyor. Brightedge, AI destekli sonuçların Google’da ne sıklıkta göründüğünü analiz etmenin yanı sıra, bunların en çok ne zaman görüntüleneceğini görmek için daha derin bir inceleme yaptı. Şirket, soru içeren sorguların yapay zeka sonuçlarını gösterme olasılığının daha yüksek olduğunu ve yerel sorguların yapay zeka tarafından desteklenme olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Google ayrıca, yapay zekanın sayfanın ilerleyen kısımlarında aynı yanıtı verme olasılığını azaltmak için sonuçların gösterilme şeklini de değiştirmiş gibi görünüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir