Google Glass’ın akıbeti Segway gibi mi oluyor?

1

Yaklaşık olarak on yıl önce teknoloji dünyasının en çok konuştuğu ve toplumu değiştireceği söylenen ürünlerden birisi Segway’di. Ürünü gören insanlar ona bakmaktan kendini alamıyor ve herkes bir tane Segway sahibi olmak istiyordu ancak bu istek ürünün fiyatını duyana kadar sürüyordu. Segway satışa çıktığı dönemde pahalı satış etiketi ile maalesef beklenen yaygınlığa ulaşamadı. Beraberinde getireceği söylenen ulaşım devrimi hiç bir zaman gerçekleşmedi.

segway_crash

Şimdi şu soruyu soruyoruz; Aynı durum Google Glass’ın başına da mı gelecek?

Google Glass çok niş bir ürün olmasına rağmen hâlâ çok pahalı ve kendine yaygın bir kullanım alanı bulabilmiş değil. Beklentiler yüksek ama ürünün ne olduğunu sadece çok az insan gerçek anlamı ile biliyor.

Ürün Pazar Uyumu Problemi

Segway’de olduğu gibi Google Glass da tüm test guruplarının fazlasıyla ilgisini çekiyor. Ancak bir sorun var ki bu ilgi ürünü kullananların kısa bir süre sonra “GlassholeOyuklu Gözlük” tanımı ile son buluyor. Kullanıcılar Google Glass’ın işe yarar tek yönünün üzerine monte edilmiş kamerası olduğunu söylüyor. Ürün siz nereye bakarsanız o noktayı kaydediyor.

google-Glass-application-uygulama

Pek çok kişi karşısında Google Glass takan birisi ile diyaloğa girmekten çekiniyor ve kendini rahat hissetmiyor. Ortada güzel bir ürün var ancak pazar bu ürünü kabullenecekmiş gibi görünmüyor. Olumlu yorumların tümü ürün ile alakalı bir yanılsama üzerine kurulu; “Google Glass’ın dünyayı görüş şeklimizi değiştireceği.”

Sonuç

Beklentilerin sürekli yükselmesine paralel olarak bir ürünün pazara çıkış süreci ne kadar gecikirse o ürünün başarısız olma olasılığı o denli yüksek oluyor. Google Glass’ın şimdilik akıbeti pek parlak gözükmüyor.

 

Yorumlar

  1. Google glass hakkaten bi devrim kullanım alanı cok geniş ,beklentiler farklı kullanıcı olarak benim beklentim uzun pil omru,kulaklık ve goruntuleme aracı tabiki fiyatının makul seviyelere cekilmesi..moduler bi yapıyla(kamerasız baz bi model olsun kameradan sonradan takılabilsin mesela) her kesime he butceye her ihtiyaca uygun urunler ortaya cıkarslar ki su an o teknoloji var…herkes satın almak isteyecektir..

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>