Google görsel göstermeyi sonlandırdı

0

Google, arama motorunda görselleri tam boyutlu olarak gösterme özelliğini geri çekti. Artık görsel araması yapanlar, görselin tam boyutlu halini görmek için görselin yer aldığı web sitesine gitmek zorundalar.

Fotoğrafçılar isyan etmişti

Dev arama motorunun, arama özelliğinin dışında içerikleri detaylı şekilde gösterme alışkanlığı uzun zamandır büyük tepki çekiyordu. Bu nedenle kullanıcıların ilgili web sitesine gitmek yerine içeriği arama motoru üzerinde tüketmesinden şikayetçi olan web yayıncıları Google’a istediklerini yaptırmış görünüyorlar.

Google ayrıca fotoğraf stok siteleri ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından da ağır eleştiriliyor ve telifli fotoğrafların çalınarak izinsiz kullanılmasına katkıda bulunduğu vurgulanıyordu. 

İnternet devi kısa süre önce de stok fotoğrafçılık devi GettyImages’in bu nedenle açtığı davadan vazgeçmesi karşılığında şirketle uzun yıllar sürecek bir telif sözleşmesi imzalamak zorunda kalmıştı. Anlaşılan o ki, diğer stok fotoğraf şirketlerine de ödeme yapmak zorunda kalmamak için Google artık fotoğraf aramalarında görsellerin tam boyutunu göstermekten vazgeçmek zorunda kaldı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>