Google gündelik robotlar üretiyor

0

Google gündelik robotlar

Google gündelik robotlar ile basit ancak zaman ile işleri otomatik hale getiriyor. Yapay zekaya sahip bu robotlar, öğrenme sürecini de hızlandırıyor.

Google gündelik robotlar geliştiriyor

Google, insanların günlük yaşamlarını daha basit hale getirmek için yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Proje yöneticisi Hans Peter Brondmo, robotların şu anda kendileri için özel olarak tasarlanmış ortamlarda çalıştığını söylüyor. Farklı yerleştirilmiş nesnelerle karşılaştıklarında, ortama uyum sağlayamadıklarını belirtiyor.

Google araştırmacıları, insanlarda olduğu gibi robotlarda da tekrarlı pratikler yapıldığında öğrenmelerinin geliştiğini söylüyor. 100 kat daha az veriye ihtiyaç duyan algortimalar sayesinde makineler, öğrenme sürecini çok daha kolay atlatabiliyor.

Özellikle ofis ortamları için geliştirilen yeni robotlar, her akşam şişeleri ve atıştırmalıkları sanal olarak ayırarak öğrenme süreci hızlandırıldı. Daha sonra bunu uygulamaya döken araştırmacılar, ortamdaki kirlilik seviyesini yüzde 20’den yüzde 5’e düşürmeyi başardı. Brondmo bu çalışma hakkında, robotların gerçek hayattaki görevleri nasıl hayata geçirdiğini gösterdiklerini belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>