Techinside Google News
Techinside Google News

Google hackerlara karşı elit ekip oluşturuyor

Google, kullanıcıların başını ağrıtan hackerlara karşı mücadele edecek özel bir ekip kuruyor.
- Advertisement -

Arama motoru Google, kullanıcıların başını ağrıtan hackerlara karşı mücadele edecek özel bir ekip kuruyor. Elite ekibin, hackerların yanı sıra son zamanlarda adını sıklıkla duyuran Amerikan ulusal istihbarat örgütlerine karşı da görev yapacağı belirtiliyor.

Blog yazısıyla kamuoyuna açıklama yapan Google güvenlik mühendisi Chris Evans, Project Zero olarak adlandırılan ekibin geniş ölçüde kullanılan yazılımlardaki açıkları bulacağını ve bunların üreticilere bildirileceğini, sonrasındaysa geliştiricilerin bu açıkları yamayacaklarını ifade etti.

Paylaşılan bilgilere göre, 10 tam zamanlı araştırmacı internetteki kötücül yazılım, açık ve virüsleri araştıracak. Takımda yer alan isimler arasında iPhone ve Sony Playstation 3’ü hack eden George Hotz da bulunuyor. Bunun yanı sıra Google, uyguladığı ödül sistemiyle kendi yazılımlarında herhangi bir açığı tespit eden kişiye 20 bin dolara kadar para ödülü vermeyi taahhüt ediyor.

NSA’in, tüm dünyada kaygılara neden olan Heartbleed güvenlik açığını iki yıldır bilmesine rağmen suskun kaldığı, bunun, istihbarat örgütünün açığı bilgi toplamak amacıyla kullanmasından kaynaklandığı iddia edilmişti.

İnternet ve yazılım güvenliği şirketleri başta olmak üzere kuruluşların daha güvenli bir webin sağlanması amacıyla girişimlerinin olduğunu biliyoruz. Her ne kadar okyanusta damla misali bir etkiye sahip olsa bu girişimler caydırıcılığın ötesinde kullanıcılara güven kazandırıyor. Dünyanın, en güçlü şirketlerinden biri sayılan Google’ın sırf bu amaçla bir ekip oluşturması kötü çevrelere verilecek anlamlı bir mesaj olarak değerlendirilmeli.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir