Google Haritalar güncellemesi yayınlandı

0

Google Haritalar güncellemesi bu kez görme engelliler için geliştirildi. Yeni güncellemeyle görme engelliler uygulamayı kullanarak daha rahat gezebilecekler.

Görme engelliler için Google Haritalar güncellemesi

Google birçok uygulamasında engelli kullanıcılar için de bazı kolaylıklar sağlamaya çalışıyor. Yayınlanan son güncellemeyle bu uygulamalar arasına Google Haritalar da katıldı.

Yeni güncellemeyle gelen ayrıntılı sesli yönlendire özelliği, kullanıcılara ne zaman ve nereye döneceklerini ayrıntılı bir biçimde anlatıyor. Ayrıca geçtikleri bölgelerdeki trafik yoğunluğunu da bildirerek kullanıcı güvenliğini sağlıyor.

Kullanıcı eğer haritadaki yönden uzaklaşırsa, sesli bildirim ile kullanıcıya uyarı veriliyor ve en yakın rota içinde kalması sağlanıyor.

Google’da çalışan görme engelli iş analisti WakanaSugiyama, Google Haritalar’ın kullanıcıları sadece A noktasından B noktasına ulaşmalarına yardım etmediğini, aynı zamanda onlara güvenli bir seyahat imkanı sunduğunu söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>