Google Hindistanlı Bharti Airtel ile anlaştı

0

Google Hindistan

Google Hindistanlı Bharti Airtel ile yatırım konusunda anlaştı. Anlaşma hisse alımını ve 300 milyon dolarlık yatırımı kapsıyor.

Google Hindistanlı Bharti Airtel’dan hisse aldı

Google Hindistan merkezli telekomünikasyon şirketi Bharti Airtel’e yüzde 1,23’lük hisse ve 1 milyar dolara kadar yatırım yapacak.

Şirketler yaptığı açıklamada, Google’ın Yeni Delhi merkezli Bharti Airtel’in yüzde 1,28 hissesi için 700 milyon dolar ödeyeceğini ve çok yıllı ticari anlaşmalara 300 milyon dolara kadar yatırım yapacağını söyledi. Ortaklık, diğer arayışların yanı sıra akıllı telefonlara uygun fiyatlı erişim sağlamaya ve Hindistan’daki işletmeler için bulut ekosistemini büyütmeye odaklanacak.

2020’de Google, aboneler tarafından Hindistan’ın en büyük telekom sağlayıcısının arkasındaki şirket olan Jio Platforms’tan 4.5 milyar dolarlık hisse satın aldı. Bu, Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisindeki teknoloji şirketlerine, ortaklıklara ve altyapıya odaklanan 10 milyar dolarlık bir fondan ilk yatırımını işaret ediyor. Yeni anlaşma, bu fonun “akıllı telefonlara erişimi artırma, yeni işleri desteklemek için bağlantıyı geliştirme çabalarının” devamı niteliğinde oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>