Google Home aile kavgasında polis çağırdı

1

Yapay zeka ürünlerinin ve akıllı şehir uygulamalarının insan hayatını nasıl kurtarabileceğine dair bir örnek, kısa süre önce ABD’nin New Mexico eyaletinde yaşandı.

Evde kız arkadaşı ile tartışma yaşayan bir sakini, kısa süre sonra silahını çekerek kız arkadaşını ve kadının kızı ölümle tehdit etmeye başladı. Bu sırada darbeler de alan kadın kızına seslenerek polis çağırmasını istedi ancak bu komutu evde çalışmakta olan Google Home duydu ve polisi arayarak, aile kavgasının ölümle bitmesinin önüne geçti.

Ev sahibinden gelecek komutları dinlemek için her an açık olan Google Home, “polis çağır ” komutunu duyduğunda doğrudan Polis İmdat telefonunu arayarak, bölge şerifini telefona bağladı. Şerif evin içinde silahlı bir kavga olduğunu fark edince, SWAT ekibi ile evin önünde barikat kurdu ve ardından polisin ikna timi de eve ulaşıp saldırganı, rehin aldığı kadını ve kızını bırakması konusunda ikna ederek olayın kan dökülmeden sonlanmasını sağladı. Saldırgan adam göz altına alınırken  kadının kavgada aldığı darbeler nedeniyle oluşan yaralar olay yerine gelen ambülansta tedavi edildi.

 

Yorumlar

  1. Evde kıs arkadaşı yazıyor editör bey olur böyle yanlışlıklar düzeltirsiniz :)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>