Google için 3 milyar Euro cezayla yüzleşme zamanı

0

Google’ın Avrupa ile imtihanı bitmiyor. Snowden’in ortaya çıkardığı Prism Skandalı belgelerinde Avrupa’lı liderleri dinleyerek tüm bilgileri CIA ve NSA’ye teslim ettiği ortaya çıkan Google’a o günden beri Avrupa’yı dar eden Avrupa Komisyonu, şimdi de arama motoru devinin Avrupa yasalarına aykırı bir diğer eylemini mercek altına aldı.

Avrupa Komisyonu, 2010 yılından beri devam eden soruşturmada, Google’ın arama sonuçlarında kendi ürünlerine yönelik linkleri üst sırada çıkardığını ve rakiplerinin sonuçlarını listede aşağıya ötelediğine emin oldu. Komisyon şimdi, Google’a 3 milyar Euro ceza kestiğini açıklayacak. Üstelik rakam tam olarak net de değil ve bu ceza 3 milyar Euro’yu da geçebilir.

Komisyon açıklamasını Haziran başında yapmayı planlıyor. Google’ın ise Avrupa Birliği ile bugüne kadar yaptığı tüm uzlaşma girişimlerinin karşılıksız kaldığı konuşuluyor. Yani Avrupa Birliği Google’ın üstünü çizmiş durumda ve hiçbir uzlaşmayı kabul etmeyecek gibi görünüyor.

Cezaya ek olarak Google’ın Avrupa sınırları içinde arama sonuçlarını maniple etmesi yasaklanacak. Karara uymaması halinde Google’ı daha büyük cezalar bekliyor olacak ve Avrupa’dan erişim kesilecek.

Avrupa Komisyonu’nun bu tür cezalarda çok acımasız olduğu biliniyor. Firmaların yıllık satış rakamaının %10’una kadar ceza kesme yetkisi olan Avrupa Komisyonu dilerse Google’ın cezasını 6 milyar Euro’ya kadar çıkarabilir. Komisyon 2009 yılında da Intel’in rekabete aykırı hareket ettiğine karar vererek 1.1 milyar dolar ceza yazmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>