Google ile Apple arasındaki ticaret ne kadar?

0

Google ile Apple

Google ile Apple arasında uygulamaların varsayılan olarak kullanılabilmesi için bir ticari anlaşma bulunuyor. Peki bu anlaşmanın tutar ne kadar?

Google ile Apple ticareti

Google, bazı uygulamalarının Apple tarafından varsayılan olarak kullanılması için her yıl belirli bir miktar ödeme yapıyor. Örneğin, Apple’da varsayılan arama motoru olarak Google’ın kullanılabilmesi için Google Apple’a yıllık ödeme yapıyor.

Google’a rekabeti engelleyici yani antitröst strateji izlediği gerekçesiyle açılan dava kapsamında bu ticaretin detayları da ortaya çıktı. Google’ın Apple’a yıllık 8 ila 12 milyar dolar aralığında bir ödeme yaptığı öğrenildi. iOS cihazlarda yerleşik arama motoru olarak kalabilmek için Google, her yıl bu ödemeyi yapmayı göze alıyor.

Ancak Google’ın izlediği bu strateji, rekabeti önlediği iddialarıyla birlikte yoğun bir tepki de alıyor diyebiliriz. Google tarafından Apple’a ödenen bu miktar, Google’ın yıllık kârının yüzde 14 ila 21’ini oluşturuyor. Bu da Google’ın Apple için en önemli gelir kaynaklarından biri olduğun gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>