Google ile Avustralya gerginliği devam ediyor

0

Google ile Avustralya

Google ile Avustralya arasındaki gerginlik daha da büyüyor. Google, Avustralya’yı ülkeden çekilip arama motorunu kaldırmakla tehdit etti.

Google ile Avustralya arasında anlaşmazlık sürüyor

Avustralya, Google’ın ülkedeki yayıncılara ödeme yapmasına yönelik çağrıda bulunmuştu. Aslında telif ücreti ödeme durumunu yaygınlaştıran Google, Avustralya’da bu duruma pek sıcak bakmadı. Ancak Fransa’da ise telif ücreti ödemeyi kabul etmesi, tartışmaların daha da artmasına neden oldu.

Şu anda Avustralya hükümeti, Google’ın arama ve haberler bölümünde görünen içerikler için ödeme yapmasına yönelik zorlayıcı bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Eğer bu yasa kabul edilirse Google, Avustralya’da telif ücretleri ödemek durumunda kalabilir.

Ancak Google şimdiye kadar gösterdiği tutumla bunu kabul etmeyecek gibi görünüyor. Avustralya ve Yeni Zelanda’dan sorumlu Google Genel Müdürü Mel Silva, bu koşullar altında ülkede çalışamayacaklarını bildirdi. Yani eğer yasa geçerse, Google Avustralya’dan çekilebilir.

Yasa kabul edilirse Google’ın yerel yayıncılara 465 ila 775 milyon dolar aralığında yıllık ücret ödemesi gerekecek. Avustralya hükümeti bu yasayı onaylarsa, iki taraf arasındaki gerginlik büyüyecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>