Google insan hakları ihlali mi yaptı?

0

Google insan hakları

Google insan hakları yöneticisi Ross LaJeunesse’den çarpıcı açıklamalar geldi. Eski yönetici LaJeunesse, insan hakları ihlali iddiasında bulundu.

Çin pazarı için Google insan hakları ihlali mi yaptı?

Google, Çin hariç birçok pazarda lider konumunu sürdürürken, bir yandan da Çin’de kullanıcı sayısını artırabilmek için girişimlerde bulunuyor. Çin hükümetinin, arama motorlarında kısıtlama yapıyor olması, Google’ın da buna yönelik bir hamle yapmasına neden oldu.

Google’ın eski insan hakları yöneticisi Ross LaJeunesse, Google’ın insan hakları politikası konusunda ağır eleştirilerde bulundu. LaJeunesse, Google’ın Çin pazarına girebilmek için kısıtlanmış bir arama motoru geliştirme girişiminde bulunduğunu söyledi.

LaJeunesse, 2017 yılında planlaması başlatılan Project Dragonfly isimli bu projeyle, kullanıcılara sansürlenmiş arama motoru sunulması planlandığı belirtti. Bunun insan hakları ihlali olduğunu söyleyen LaJeunesse, projenin geliştirmesinin devam edip etmediği konusunda ise ayrıntılı bilgi vermedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>