Techinside Google News
Techinside Google News

Google, internete erişimi kısıtlayacak!

Google internet erişimi kısıtlaması ile siber saldırılara yönelik önlem alacak. Bazı çalışanların internete erişimleri kapatılıyor.
- Advertisement -

Google internet erişimi kısıtlaması ile siber saldırılara yönelik önlem alacak. Bazı çalışanların internete erişimleri kapatılıyor.

Google, bazı çalışanların internet bağlantısı olmayan masaüstü bilgisayarlarla sınırlandırılacağı yeni bir pilot program başlatıyor.

Şirket başlangıçta 2.500′den fazla çalışanı katılmaları için seçti. Ancak geri bildirim aldıktan sonra şirket, pilot uygulamayı çalışanların katılmamalarına izin verecek ve gönüllülere açacak şekilde revize edece. Şirket, dahili web tabanlı araçlar ve Google dışında, belirli masaüstlerinde internet erişimini devre dışı bırakacak. Şirket materyallerde, işlerini yapmak için internete ihtiyaç duyan bazı çalışanlara ise istisnalar uygulanacağını belirtiyor. Google internet erişimi kısıtlaması ile güvenlikteki artışı ölçümleyecek.

Pilot uygulama ile test edilecek

Ek olarak, bazı çalışanların root erişimi olmayacak, yani yönetici komutlarını çalıştıramayacak veya yazılım yüklemek gibi şeyler yapamayacak. Şirket içi materyallere göre Google, programı siber saldırı riskini azaltmak için yürütüyor. dahili bir açıklama, “Google çalışanları sık sık saldırıların hedefi oluyor” dedi. Açıklamaya göre, bir Google çalışanının cihazının güvenliği ihlal edilirse, saldırganlar kullanıcı verilerine ve altyapı koduna erişebilir, bu da büyük bir olayla sonuçlanabilir ve kullanıcı güvenini sarsabilir.

Çoğu internet erişiminin kapatılması, saldırganların kolayca uzaktan rasgele kod çalıştıramamalarını veya verileri ele geçirmemelerini sağlıyor. Program, şirketler giderek daha karmaşık hale gelen siber saldırılarla karşı karşıya kaldıklarında ortaya çıkıyor. Microsoft, Çin istihbaratının ABD ve Batı Avrupa’daki Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere iki düzine devlet kurumuna ait şirket e-posta hesaplarını ”önemli” bir ihlalle hacklediğini söyledi. Google, 2022 yılında bir kamu sektörü bölümü başlattığından beri ABD hükümeti sözleşmelerini takip ediyor.

Ayrıca, şirket çapında çeşitli yapay zeka araçlarının kullanıma sunulmasını hazırlayan Google’ın güvenliğini artırmaya çalışmasıyla birlikte geliyor. Şirket ayrıca son aylarda sızıntıları kontrol altına almak için daha fazla çaba harcıyor. Bir Google sözcüsü e-postayla yaptığı açıklamada: ”Ürünlerimizin ve kullanıcılarımızın güvenliğini sağlamak en önemli önceliklerimizden biri. Dahili sistemlerimizi kötü niyetli saldırılara karşı güçlendirmenin yollarını düzenli olarak araştırıyoruz” dedi. Şirket başlangıçta 2.500 çalışanı katılmaları için seçti, ancak daha sonra gönüllülere açtı. Ayrıca, belirli çalışanların devre dışı bırakılmasına izin verecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir