Google IoT standartlarını oluşturuyor

0

Google tarafından satın alınan Nest termostatları, birçok açıdan ev otomasyonunda, yani akıllı ev segmentinde önemli bir ürün. ABD’de çok popüler olan Nest’in kaynak kodlarını paylaşmayı amaçlayan Google’ın Thread ağ protokolüne bugüne kadar 30 şirket dahil olarak bu protokol üzerinden IoT cihazları geliştirmeye başladılar. Ancak Thread protokolü tam anlamıyla bir açık kaynak kod sistemi değil, Google’ın izin verdiği ölçüde Nest’in yeteneklerine ve içeriğine ulaşma imkanı veren bir sistemdi.

Google şimdi, daha fazla katılımı sağlamak ve daha özgür bir geliştirme ortamı sağlamak için Thread protokolünü açık kaynak olarak tasarlayarak OpenThread protokolünü oluşturdu. Bu protokol ile dileyen herkes akıllı ev uygulamalarını kullanabilen bağlantılı cihazlar geliştirebilecekler. Google’ın asıl amacı ise OpenThread’ın piyasada kabul gören bir standarda dönüşmesi. Aynı Android’de olduğu gibi, üreticilerin protokolü benimseyip tüm ürünlerini bu protokole uyumlu geliştirmeleri.

Microsoft ve Apple da sırada

Arkasında Google desteği olduğu için OpenThread’ın IoT cihazlarını internete ve birbirlerine bağlamak isteyen geliştiriciler tarafından ilgi görmesi bekleniyor ancak IoT ve akıllı ev standartları üzerinde tek çalışan firma Google değil ve Apple ile Microsoft’un da bu konuda söyleyecek sözleri olacak. Microsoft halihazırda Azure platformunu IoT cihazları için standart iletişim ve depolama çözümü olarak pazarlamaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>