Google Jio operatörü için yatırım yaptı

0

Google Jio operatörü

Google Jio operatörü için dev bir yatırımda bulundu Hindistan merkezli operatöre yapılan bu yatırım, Google’ın Hindistan pazarını hedeflediğini gösteriyor.

Google Jio operatörü için destek sağladı

Asya bölgesi, nüfus yoğunluğu nedeniyle teknoloji devlerinin odak noktası arasında yer alıoyr. Bir süredir Asya pazarındaki çalışmalarını artırmak isteyen Google, bu yönde önemli bir adım da attı.

Nerdeyse 1.5 milyar nüfusa ulaşan Hindistan’da, en önemli operatörlerden biri olan Jio operatörü için Google yatırım yaptı. Hindistan için 10 milyar dolarlık bir yatırım planı yaptığı konuşulan Google, Jio için toplamda 4.5 milyar dolarlık yatırımda bulundu. Google’ın bu yatırımı, Jio hisselerinin yüzde 7.7’lik bölümüne denk geliyor.

Jio bir operatör olmanın uanı sıra perakende mağaza zinciriyle de idkkat çekiyor. Milyonlarca insana düşük maliyetli teknolojiler sunan Jio yapay zekadan bulut merkezlerine kadar farklı alanlarda da faaliyet gösteriyor. Ayrıca Hindistan’da halen büyük bir pazar payı olan 1 GB ve altındaki RAM’li telefonlar konusunda da Jio önemli bir paya sahip.

Google, Jio’ya yatırım yapan ilk ülke de değil. Daha önce Jio, Facebook tarafından 5.7 milyar dolar, Intel tarafından 250 milyon dolar, Qualcomm tarafından ise 97 milyon dolarlık yatırım almıştı. Dolayısıyla Jio’nun teknoloji devlerinin ilgi odağında olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>