Google karbonsuz enerji hedefini açıkladı

0

Google karbonsuz enerji

Google karbonsuz enerji hedefi için gelecek planlamasını açıkladı. CEO Sundar Pichai, bu iddialı hedefte kararlı olduklarını belirtti.

Google karbonsuz enerji hedefini büyütüyor

Google tamamen yenilenebilir enerjiye geçerek 4 yıllık süre içinde sürdürülebilirlikte büyük bir adım atmıştı. CEO Sundar Pichai, bu hedeflerini nasıl daha ileriye taşıdıklarını paylaştı.

Google’ın veri merkezlerini ve ofislerini 2030 yılına kadar tamamen karbonsuz enerji ile çalıştırmayı planladığı duyuruldu. Pichai, şirketin tüm lokasyonlarında karbonsuz enerji elde etmek zorunda kalacağına dikkat çekti. Şu anda 5 veri merkezi, yüzde 90’a yakın karbonsuz enerji ile çalışıyor. Google, bu veri merkezini çalıştırmaya yardımcı olmak için 5 güneş enerjisi çiftliği kurdu. Ayrıca bir lokasyonda ise rüzgar için yatırımda bulundu.

Geçtiğimiz yıl Google, karbon akıllı bilgi işlem platformunu da devreye aldı.

Alphabet, X inovasyon laboratuvarından ortaya çıkan bir şirket olan Dandelion ile jeotermal enerjiyi de araştırdı. 2020’de Google, şimdiye kadar ürettiği tüm karbon emisyonlarını telafi ettiğini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>