Google kendi şehrini kuracak

0

İnternet devi Google, şimdi akıllı şehir teknolojileri alanında bir devrim yapmaya hazırlanıyor. Geliştirdiği teknolojileri test edecek alan bulmakta zorlanan Google, kendi şehrini kurmayı aklına koydu.

Alphabet Holding altında çalışmalarını yürüten ve akıllı şehir teknolojileri geliştiren Sidewalk Lab’ın planına göre, ABD içinde devletle anlaşacakları bir lokasyonda kendi şehirlerini kurarak yeni teknolojileri burada test edebilecekler.

Akıllı Şehirler Konferansı

Sidewalk Lab’ın kurucusu ve CEO’su Dan Doctoroff’ın New York’taki Akıllı Şehirler Konferansı’nda yaptığı sunuma göre ABD’deki mevcut şehirler akıllı şehir teknolojilerini geliştirmek için uygun test ortamları sunabilmekten çok uzakta duruyorlar. Sayısız bürokratik engel ve test sürecine hazır olmayan yerel halkın bulunduğu bir mekanda testleri gerçekleştirmek imkansız. 

Dan Doctoroff bunun yerine kendi “büyük şehirlerini” kurarak buraya taşınmaya gönüllü ve bilinçli yüz binlerce insanın içinde daha verimli ve hızlı test süreçleri gerçekleştirebileceklerinin altını çiziyor.

Google’ın şehrinde yaşamak daha cazip olacak

Sidewalk Lab bu amaçla, öncelikle devletle iletişime geçerek şehrin kurulacağı alanı tespit edecek. Ardından inşaat ve emlak şirketleri ile ortak şekilde bu bölgede büyük bir şehir kurulacak. Daha sonra bölgeye yerleşmek isteyen insanlara düşük maliyetli bir yaşam sunulacak ve iş imkanları yaratılacak. Böylece bu yeni şehirde yaşamak daha cazip hale gelecek. Aynı zamanda şehirde yeni teknolojilerin testleri başlayacak. İnternet ve büyük veri odaklı bir alt yapıda, otonom taksilerle, otonom mağazalarla, yeni teknolojilerle donanmış bir günlük hayat yaşanacak. Şehir aynı zamanda kendi kendine yetebilen, yeşil/çevreci bir şehir olacak. 

Alphabet, veya eski ismiyle Google, eğer bu planları hayata geçirebilecek olursa, ABD’nin yeni çağda yeniden inşa edilmesi konusunda öncü şirket olarak büyük bir avantaj kazanacak. Elbette dünyanın çehresini de değiştirmiş olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>