Google kullanıcılara ödeme yapacak

0

Google kullanıcılara ödeme

Google+ platformunun fişini çeken Google kullanıcılara ödeme yapacak. Toplam ödeme miktarı ise 7,5 milyon dolar olacak.

Google+ nedeniyle Google kullanıcılara ödeme yapacak

Günümüzde teknoloji devi şirketler başarılı girişimleriyle ön plana çıksa da başarısız olan ve tarihe karışan birçok projeleri de bulunuyor. Google’ın Google+ platformu da bu projelerden biri olmuştu.

2019 yılı itibariyle fişi çekilen Google+ şirketin başına büyük sorunlar da çıkardı. Tespit edilen gizlilik ve güvenlik sorunlarıyla Google’ın ABD’deki bazı kullanıcılara ödeme yapacağı duyuruldu. Kullanıcılara iletilen bir e-postada, mahkeme heyeti ile anlaşmaya varıldığı görülüyor. Google’ın kullanıcılara ödeyeceği toplam ücretin ise 7,5 milyon dolar bandında olacağı vurgulanıyor.

ABD’deki kullanıcılar için yapılacak ödemeler, 2015 ila 2019 tarihleri arasında aktif bir hesabı olan kullanıcıları kapsayacak. Kullanıcı başına yapılacak ödeme miktarı ise 12 dolar olacak. Ayrıca kullanıcılar 8 Ekim 2020 tarihine kadar Google’dan para isteyebilecek.

İlk kez 2018 yılında ortaya çıkan gizlilik sorunlarının, yaklaşık 500 bin kullanıcıyı etkilediği görülmüştü. Google her ne kadar Google+ projesini sonlandırmış olsa da eskiden yaşanan gizlilik ve güvenlik sorunları nedeniyle ceza aldı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>