Bu kez Google’ın Madrid ofisini bastılar!

0

Avrupa Birliği, ABD’li teknoloji devlerini Prism skandalındaki rolleri nedeniyle pişman etmeye kararlı görünüyor. Fransa’da maliye müfettişlerinin organize bir suç örgütüne karşı girişilen ölçekte 2 yıllık gizli bir soruşturma yürüttükten sonra geçen ay Google Paris ofisini basmalarının ardından şimdi de İspanyol vergi müfettişleri şirketin Madrid ofisini bastılar.

Fransız maliyesi internet devinin Fransa’da 1,6 milyar dolarlık vergi kaçırdığını tespit etmişken, İspanyol maliyesi henüz rakam konusunda açıklama yapmış değil ancak İspanya’nın da diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi internet devine milyar dolarlık ceza kesmesi bekleniyor.

Google Avrupa’daki merkezini vergi cenneti İrlanda’ya kurmuş durumda ve Avrupa’daki tüm gelirlerini İrlanda üzerinden vergilendiriyor. Ancak İrlanda’nın %12,5 düzeyindeki vergi oranı, diğer Avrupa ülkelerindeki vergi oranlarından çok aşağıda, üstelik her yıl onlarca milyar dolar ciro yapan Google Irlanda, Irlanda hükumetine de sadece birkaç on milyon dolar vergi ödüyor zira kazandığı tüm parayı, yönetim gideri, danışma ücreti, Ar-Ge masrafı gibi gerekçelerle verginin sıfır olduğu  Bermuda’da bir ada ülkesinde kurulu naylon Google şirketlerine aktarıyor.

Prism skandalı öncesinde Google, Apple, Microsoft, Facebook gibi ABD teknoloji şirketlerinin kazançlarına bu şekilde “takla attırmaları”na çok ses çıkarılmıyorken, Prism skandalı sonrasında ABD teknoloji şirketlerinin, Avrupa liderlerinin ve parlementerlerinin tüm gizli yazışmalarını ve telefon görüşmelerini NSA ve CIA gibi ABD istihbarat örgütlerine açmış olduklarının ortaya çıkmasıyla Avrupalılar şimdi bu şirketlere milyarlarca dolarlık vergi cezaları kesmeye başladılar.

İngiltere’de de 1,5 milyar Pound’luk cezaya çarptırılan Google, İngiliz hükumeti ile yakın ilişkileri nedeniyle cezayı 130 milyon Pound’a indirmiş ancak bu indirim İngiliz halkı arasında büyük tartışmalara neden olmuştu. Öte yandan diğer Avrupa Ülkeleri Google’a İngilizler kadar sıcak bakmıyor ve kestikleri milyarlarca dolarlık cezalarda indirime gitmeyecekler gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>