Google mahkemede Oracle’ı yendi

0

Oracle, 2010 yılında Google’ın Android işletim sisteminde, kendisine ait olan Java patentlerini izinsiz kullandığına dair iddialarla mahkemeye gitmişti. Oracle’ın iddiasına göre Google, Oracle’a ait olan Java programlama dilinin kodlarını izinsiz olarak Android içinde kullanmıştı.

Bir mahkeme Google’ı önce suçsuz bulmuş ve telif haklarını ihlal etmediğine karar vermişti ancak temyiz mahkemesinde, uygulamaların API’lerinin farklı bir değerlendirmeye tabi olması gerektiği görüşü ortaya çıkmış ve dava bu kez, bu kodların adil kullanım hakkı içinde olup olmadığını sorgulamaya dönüşmüştü.

Mahkeme jürisi şimdi Java programlama diline ait kodların Android içinde kullanılmasının adil kullanım olarak değerlendirileceğine kanaat getirdi.Yazılım geliştiricilerin ve Java programcılarının, açık kaynak kodlu bir yazılımla Android sistemi üzerinde uygulamalar yaratmalarının tüm taraflar için kazançlı bir ekosistem yarattığını dile getiren jüri, uygulamanın adil olduğuna ve Oracle’ın iddialarında haksız olduğuna karar verdi.

Oracle avukatları ise kararı temyiz edeceklerini vurguladılar. Yani dava henüz kapanmış değil. Temyiz mahkemesinin Oracle lehine kararı bozma ihtimali hala bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>