Google, mail şifreleme sistemini açık kaynak topluluğuna devretti

0

Google’ın, Gmail’de kullandığı uçtan uca şifreleme sistemi, artık açık kaynak kodlu bir proje olarak hayatına devam edecek. 

E-mail’leri şifrelemenin çok zor bir iş olduğunun altını çizen Google, bu projenin Google çatısı altında çok yavaş ilerleme kaydediyor olmasından şikayetçiydi.

Sonunda kendi yazılımcılarının projenin sağlıklı ilerlemesi için yeterince hızlı olamayacağına karar veren Google, e-mail’lerin uçtan uca şifrelenmesini sağlayan E2EMail projesini açık kaynak gruplarına devretti.

Chrome kullanıcılarına niyet, kime kısmet?

Google bu projeye bir sene kadar önce başlamış ve Chrome kullanıcılarının birbirine, kimse tarafından okunamayacak e-postalar göndermesini amaçlamıştı. Ancak şirket istediği sonuca bir türlü ulaşamadı.

Projenin artık açık kaynak kullanımına açılmasıyla, kodlar artık Google’ın malı olmaktan çıkacağı için, proje için geliştirilen şifreleme yönteminin farklı uygulamalarda da kendini göstermesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>