Techinside Google News
Techinside Google News

Google, Microsoft ve Yahoo’ya soruşturma

Avrupa Birliği açtığı soruşturma ile ABD'li büyük şirketlerin internetteki arama sonuçlarını manipüle edip etmediğini araştıracak.
- Advertisement -

AvrupaBirligiGoogle, Microsoft ve Yahoo gibi bilişim dünyasının yakından tanıdığı şirketler, Avrupa Birliği tarafından ciddi bir soruşturmaya tabi tutulacak. Hedef ise arama sonuçlarındaki şeffaflık ve dürüst listeleme politikası. Soruşturmanın başlangıç sebeplerinden bir tanesi de ABD’li büyük teknoloji firmaları ve diğer markaların, AB üyesi şirketler karşısında “daha öncelikli” olup olmadığının belirlenmesi.

Gelecek yıl başlaması planlanan soruşturmada ilk olarak ödeme yapılmış linkler ve reklamlar ile platformların bunları nasıl kullandığı, son kullanıcıya nasıl “gösterdiği” öne çıkarılacak. AB Başkan Yardımcsı Andrus Ansip‘in yeni stratejiyi 6 Mayıs tarihinde duyurması da bekleniyor.

Google’ın rakip şirketler arasında haksızlığa sebep olacak şekilde arama sonuçları sunduğu söylenirken, Facebook ve Amazon’un sahip olduğu kullanıcı verilerinin de kullanım şeklinden endişe duyulduğu belirtiliyor.

Araştırmaya ön ayak olan iki isim ise Fransa ve Almanya oldu. İki ülke de, haksız rekabete sebebiyet verecek arama algoritmalarını kanıt olarak sundu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir