Google, Nvidia’ya rakip mi oluyor?

0

Grafik işlemcileri üreticisi Nvidia, büyük bir endişe yaşamaya başladı. Bu güne kadar AMD’nin zayıf rekabeti dışında piyasada ürünlerine alternatif bulunmadığından tahtın keyfini süren firma artık dev bir isimle rekabet etmek zorunda kalabilir.

Google’dan gelen haberlere göre teknoloji devi artık Nvidia’ya alternatif oluşturacak işlemciler üretecek. Ancak Google’ın yakın zamanda ekran kartları veya grafik işlemcileri üretmesi beklenmiyor. Nvidia işlemcileri ile rekabet edecek Google işlemcileri yapay zeka işlemlerine odaklanmış olacak.

Google’dan özel işlemci

Dünyanın en büyük sunucularını işleten Google, daha önce de kendi işlemcilerini üretiyor ve bunları piyasaya sürmeden kendi sunucularında kullanıyordu. Google bu kez yapay zeka işlemlerinde kullanılan Nvidia’nın GPU’larına alternatif olarak, tamamen yapay zekaya odaklanmış TPU’lar (tensor processing unit) geliştirip üretecek. Bu gelişme nedeniyle Nvidia yıllık raporunda Google’ı rakipleri arasında saymaya başladı. Hatta Google’ın Cloud servisleri bile Nvidia’nın rakipleri arasına girdi.

Google bu işlemcileri ağırlıklı olarak kendi yapay zeka servisleri için kullanacak olsa da, yapay zeka konusunda standart olarak kullanılan Nvidia’nın GPU’larından daha iyi sonuçlar alması halinde piyasadaki Nvidia müşterilerinin yapay zeka işlemleri için Google’ın kapısına dayanması bekleniyor. Bu da Nvidia’nın hisse değerinin hızla düşmesi anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>