Google, Pi sayısının yeni değerini buldu

0

Dünya Pi günü nedeniyle matematikçiler ve bilim insanları farklı aktiviteler düzenlerken, Google da Pi saysının yeni değerini açıkladı.

9 trilyon daha yeni basamak

Google’da bu operasyon için çalışan bir mühendis grubunu yöneten Emma Haruka Iwao isimli mühendis, Google’ın bulut servislerinden 25 sunucuyu 121 gün boyunca bu operasyona tahsis etti ve Pi sayısının 31,415,926,535,897. basamağına kadar ilerlemeyi başardılar.

Bu yeni basamak, Pi’nin daha önce bilinen değerinden 9 trilyon basamak daha ilerisi anlamına geliyor. Pi sayısının yeni değeri ile beraber, özellikle uzay çalışmalarında, astronomlar daha isabetli ve kolay hesaplamalar yapabilecekler ve Elon Musk’ın uzaya gönderdiği Tesla spor otomobilin Mars’ı ıskalaması gibi hataları yapmak daha zorlaşacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>