Google Pigweed duyuruldu

0

Google Pigweed

Google, geçtiğimiz günlerde aldığı patentle yeni iddiaların ortaya çıkmasına neden olmuştu. Paten sonrasında merakla beklenen Google Pigweed duyuruldu.

Google Pigweed özellikleri

Arama motoru olmanın çok daha ötesine geçen Google, yenilikçi alanlarda yaptığı çalışmalarla da adından da söz ettiriyor. Google, özellikle geliştiriciler için açık kaynaklı birçok girişime imza atıyor.

Google’ın bu alanda yaptığı son çalışmalardan biri de Pigweed isimli bir girişim oldu. Daha önce şirketin aldığı patent, Google’ın Pigweed isimli bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını gösteriyordu. Google, merakla beklenen bu işletim sistemini sonunda duyurdu.

Açık kaynak modülleri olan bir geliştirme aracı olarak duyurulan Pigweed, 32 bit cihazlar için yayınlandı. Pigweed ile artık tek devreli yongalarla çalışan bilgisayarlarda da geliştirme çalışmaları kolaylıkla yapılabiliyor. Özellikle donanım gelişimi için hazırlanan Pigweed ile akıllı ev araçlarından otomotive kadar birçok alanda geliştirme çalışmaları yürütülebilir.

Google tarafından resmen yayınlanan Pigweed, halen geliştirilme aşamasında. Şu anda bir test yayını olarak nitelendirilen Pigweed’in önümüzdeki günlerde çok daha iyi hale geleceği belirtiliyor. Google, Pigweed’in nasıl kullanılacağına yönelik detaylı bir kılavuz a yayınladı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>