Techinside Google News
Techinside Google News

Google Pixel 8 ile fotoğraflara yüz değiştirme özelliği getiriyor!

Google yeni telefonları Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'da yapay zeka destekli fotoğrafçılıkla fazla mı ileri gitti? Anı yakalama hissi yitiriliyor mu

Google’ın en yeni akıllı telefonları Pixel 8 ve Pixel 8 Pro, 4 Ekim’de New York’ta düzenlenecek bir etkinlikte tanıtılacak ve aynı gün ön siparişe açılacak. Ancak daha etkinlik gerçekleşmeden telefonların neredeyse tüm özellikleri sızdırılmış durumda. ABD’de 700 – 1000 dolar bandında satışa sunulması beklenen Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun en dikkat çekici özellikleriyse, karanlıkta çekim yapabilen Gece Görüş kamerası ve video için Sesli Sihirli Silgi modu da dahil olmak üzere çok sayıda yapay zeka destekli yenilik olacak.

Hem Pixel 8 hem de Pixel 8 Pro daha kıvrımlı kenarlar, Pro’da mat bir yüzey ve düz ekranlarla seleflerine göre mütevazı bir tasarım değişikliği görecek. Google’ın Tensor G3 çip seti her iki cihaza da güç verecek, ancak önceki Pixel’leri rahatsız eden aşırı ısınma sorunlarının iyileştirip iyileştirmeyeceği merakla bekleniyor.

- Advertisement -

Google’ın en iyi iki uzmanlık alanı olan kamera ve yazılım konusunda ise çarpıcı gelişmeler söz konusu. Geliştirilmiş bir ana sensörün yanı sıra videoya gelmesi muhtemel Night Sight ile karanlıkta çekim yapmak her zamankinden daha iyi olabilir. Hem fotoğraflar hem de video için gelmesi beklenen geliştirilmiş Sesli Sihirli Silgi modu ve fotoğraf içi yüz değiştirme özelliği ise şimdiden tartışma konusu olmuş durumda.

Esasen bu araç, herhangi bir fotoğraftaki birinin yüzünü kütüphanenizdeki başka bir fotoğraftaki bir pozla değiştirmenize ve arka planda ikisini birleştirmek için bazı yapay zeka hileleri yapmanıza olanak tanıyacak. Sihirli Silgi aracına güç veren konseptin en uç noktaya taşınmış hali olan fotoğraf içi yüz değiştirme özellikle ebeveynler için önemli bir yenilik. Bu sayede mahremiyet endişeleri önemli ölçüde çözülebilir. Ancak bazı kullanıcılar Google’ın bu alanda fazla ileri gitmiş olabileceğini ve fotoğraf çekmenin özü olan “mevcut anı yakalama” hissinin büyük ölçüde zarar gördüğünü düşünüyor.

Hesaplamalı fotoğrafçılık, makine öğrenimi ve yapay zeka çağında, bu endişe aslında çok da yersiz sayılmaz. Telefonunuzda düzenleme arayüzünü açmasanız bile, çektiğiniz her görüntü gerçekliğin biraz dışında yaşamak için ayarlanmış ve değiştirilmiş durumda. İster fotoğrafınızın her yönünü öne çıkarmak için HDR’a güveniyor olun, ister gözleriniz kanayana kadar bir görüntünün doygunluk seviyelerini ayarlıyor olun günümüzde akıllı telefonunuzun kamerasıyla çektiğiniz her şey siz görmeden önce bir miktar işlemden geçiyor.

Google’ın 2021’de tanıttığı Pixel 6 ve geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan Pixel 7’deki Sihirli Silgi ile dikkat dağıtan nesneleri ya da figürleri arka plandan silmek bazılarına fotoğrafınızın temsil ettiği şey için gerçekçi gelmemiş olsa da, “dikkat dağıtıcıları” çerçeveden hızlı ve kolay bir şekilde çıkarma yeteneği yeterince başarılı bir yenilik olarak görülüyordu. Şimdi ise Pixel 8 ve Pixel 8 Pro cihazlarda ise Google’ın ilk Sihirli Silgi’den bu yana ne kadar yol kat ettiğini göreceğiz. Geçtiğimiz iki yıl içinde, Pixel 7’de Yüz Bulanıklığını Giderme ve Fotoğraf Bulanıklığını Giderme özelliklerini gördük. Şimdi ise yüz değiştirme/düzeltme özelliği geliyor.

Sonuç olarak Google’ın Pixel 8 için sunduğu araç seti ve özellikler oldukça önemli. Pek çok insan, pahalı bir Photoshop aboneliği ve bu uygulamayı gerçek anlamda kullanmayı öğrenmek için zaman ayırmak zorunda kalmadan şeyleri, akıllı telefonları tarafından kendilerine verilen fotoğraf düzenleme yetenekleri sayesinde yapıyor olacak. Ama bu özellikle “her anı doğal haliyle yakalama” fikrinden de giderek uzaklaşıyor olacağız.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir