Google, Pixel üretimini Vietnam’a kaydırıyor

0

Google ve LG

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, Google’ın yeni üretim merkezleri aramasına yol açıyor

Google, kendisine ait akıllı telefon markası Pixel’in üretimini Vietnam’dan Çin’e kaydıracak. Nikkei’de yayımlanan habere göre, bu gelişmeyi ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının bir parçası olarak değerlendirmek mümkün.

Bu arada kısa süre önce Google’ın yeni telefon modeli Pixel 4 piyasaya çıkacağı haberleri sızmıştı. Pixel 4’ün de Vietnam’da üretilip üretilmeyeceği henüz bilinmiyor. Bununla birlikte Google’ın Vietnam’ın kuzeyinde yer alan Bac Ninh bölgesindeki Nokia’ya ait eski bir telefon fabrikasını satın alarak Pixel telefon üretimi merkezine dönüştürüceği belirtiliyor.  

Google telefon üretimini ikiye katlayacak

Nikkei’deki haber, Google’ın bu yılın sonuna kadar üretimini artırarak 8-10 milyon telefon satmak istediği yönünde. Bu da, bir yıl öncesine kadar üretim adedinin ikiye katlanması anlamına geliyor. Google’ın küresel seviyede henüz ilk 10 telefon üreticisi arasında yer almadığı düşünüldüğünde, bu, çok önemli bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Öte yandan, Samsung da 10 yıl akıllı telefon tedarik zincirini yine aynı bölgede geliştirmişti. Bu da, Google’ın nitelikli çalışanlara doğrudan erişebileceği şeklinde yorumlanabilir.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>