Techinside Google News
Techinside Google News

Google Play Store’da çıkan “indirme bekleniyor” hatası nasıl düzeltilir?

Bir oyun veya uygulamayı indirmek için Google Play Store'a gittiğinizde ekranınızda "indirme bekleniyor" yazısı çıkabiliyor.

Google Play Store‘u kullandıktan sonra bu indirme hatalarının ortaya çıkmasını durdurmak için kullanabileceğiniz geçici çözümler var. Bu kılavuz size herhangi bir tablet, telefon veya oyun cihazındaki “indirme bekleniyor” hatasının çözümünü sunuyor.

İnternet bağlantısını kontrol edin

Mobil verileri kapatmış veya düzensiz bir Wi-Fi bağlantısı kullanıyor olabilirsiniz. İnternet kaynağınız güvenilir değilse indirme işlemini gerçekleştireceğiniz zamanı ve yeri yeniden değerlendirin. Bant genişliğinizi başka bir kaynağın kullanıp kullanmadığını görmek için internet hız testi de yapabilirsiniz.

- Advertisement -

Aksi halde yönlendiricinizi yeniden başlatıp tekrar deneyin. Daha büyük indirmeleri özel Wi-Fi ağınız için kaydetmenizi ve diğer uygulamalardaki otomatik güncellemeleri geçici olarak kapatmanız oldukça akılcı bir çözüm.

Veri planınızdaki oyunları ve uygulamaları indirdiğinizde, verilerinizin yavaşlamasına neden olan kısıtlama veya ağ önceliklendirme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda bir VPN kullanmayı düşünün, oyununuzu veya uygulamanızı daha az meşgul bir zamanda indirin.

Google Play Store’daki ağ tercihleri ​​ayarlarını kontrol edin

Veri planı sınırınıza ulaşmamak için Google Play Store indirme etkinliklerinizi engelleyebiliyor. İndirme hatasının kaynağının bu olup olmadığını görmek için ağ tercihleri ​​ayarınızı kontrol edin.

Cihazınızı yeniden başlatın

Bazen, özellikle yakın zamanda bir ayarı değiştirdiyseniz veya işletim sisteminizde bir güncelleme planlamanız gerekiyorsa, cihazınızın yeniden sıfırlanması gerekiyor. 

Ayrıca, durdurmaya zorlayamadığınız birden fazla uygulamanın açık olması sorununu da çözer; dolayısıyla bunu aşmanın kolay bir yolu, hızlı bir şekilde yeniden başlatmak.

Google Play Store’daki mevcut indirmelerinizi ve uygulama güncellemelerinizi kontrol edin

Çok fazla indirme ve güncellemeyi aynı anda ilettiğinizde, liste sıkışabilir ve bu da bir indirme hatasına yol açabilir. Durumu kontrol ederek Google Play Store indirmelerinizi yönetin. 

Oyunu veya uygulamayı cihazınıza aldıktan sonra güncellemeleri duraklatmanızı ve sıraya devam etmenizi öneririz. Aksi takdirde, bu güncellemeleri kendiniz aracılığıyla manuel olarak iletecek şekilde ayarlayın.

Android cihazınızdaki işletim sistemini güncelleyin

İşletim sisteminiz güncelliğini kaybetmiş olabilir ve bazı güvenlik yamalarını uygulamanız gerekebilir. Cihazınızda bekleyen bir sistem güncellemesi olup olmadığını görmek için ayarlarınızı kontrol edin.

Cihazınızın depolama alanını kontrol edin ve yer açın

Bazen indirme bekleniyor hatası, dahili depolama alanınızda veya SD kartınızda yer olmamasından kaynaklanıyor. Genshin Impact gibi oyunlar büyük miktarda yer kaplayarak diğer uygulama ve oyunlara çok az yer bırakır.

Yeni uygulamalara ve oyunlara yer açmak için dahili depolama alanınızda veya SD kartınızda yer açın. Ne kadar alanınız kaldığını görmek için Play Store Genel Bakış sekmesini ziyaret edin.

Cihazınızın ayarlarını ziyaret ederek SD kartınızı ve dahili depolama alanı kullanımınızı da görüntüleyebilirsiniz.

Alanın sürekli değişen bir sorun haline gelmesi durumunda depolama alanınızı genişletmek için büyük bir SD kart yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Aksi takdirde, donanım yükseltmesi alana kadar yenilerine yer açmak için uygulamaları ve oyunları kaldırmanız gerekir.

Önbelleği ve verileri temizleme

Genellikle bir uygulamanın güncellemesi işe yaramadığında ilk adımınız uygulamayı ziyaret edip önbelleği ve verileri temizlemek. 

Verileri temizle seçeneğine dokunmadan önce uygulama önbelleğini temizleyin. Önbelleği temizlemek, cihazınızın dağınıklığını giderir ve geçici dosyaların çok fazla yer kaplamasını engeller. Depolama alanınız kısıtlı olduğunda önbelleği günlük olarak temizleyin.

Öte yandan, bir güncellemeyi göndermeye çalışıyorsanız ve hâlâ indirme bekleniyor hatasını alıyorsanız verileri temizleyin. Verilerin temizlenmesi, kişiselleştirilmiş ayarlar, geçici dosyalar ve uygulamayla ilişkili veriler dahil olmak üzere kullanıcı verilerini siler. Kaydedilen oturum açma kimlik bilgileri de silinir ve uygulamayı yeni indirmişsiniz gibi davranır. Bazen, uygulamada bozuk dosyalar bulunduğunda ve güncellemenin iletilmesine engel olduğunda verilerin temizlenmesi gerekebilir.

Ayrıca uygulamadan Google Play Store önbelleğini ve verilerini de temizleyebilirsiniz. Bazen sorun eski verilerin geride iz bırakması, depolama alanı kaplaması ile ortaya çıkıyor.

Google Play Store hizmetlerini güncelleyin

Genellikle Google Play Store açıldıktan sonra bir güncelleme ister. Ancak cihazınıza bir APK dosyası veya App Bundle kaynağıyla birlikte Google Play Store’u yüklemiş olabilirsiniz. Bu nedenle, Google Play Store’unuzun en güncel ve istikrarlı yapıda olduğundan emin olmak için güvenilir bir APK kaynağından son sürüme sahip olduğunuzu kontrol edin.

Google Play Store’u kaldırın ve yeniden yükleyin

Google Play Store uygulamasının hatalı bir sürümünü kullandığınızdan şüpheleniyorsanız herhangi bir uygulamada olduğu gibi uygulamanın tamamını kaldırın. Ayarlarınızı ziyaret edin, Uygulamalar’a gidin ve ardından Kaldır’a dokunun. 

Google Play Store’un mevcut yapısı dengesiz görünüyorsa, güncellemeleri kaldırmak için daha eski bir uygulama sürümüne geri dönmeyi düşünün.

Web tarayıcısından oyun ve uygulama indirme

İndirme bekleniyor hatası devam ederse oyunu veya uygulamayı farklı bir kaynaktan indirin. Bir bilgisayar kullanarak bir web tarayıcısında Google Play Store’da oturum açın. Google Chrome’u (veya kullandığınız herhangi bir web tarayıcısını) açın ve Google Play Store web sitesini ziyaret edin. 

Ardından indirme işleminin buluta bağlı herhangi bir cihazda başlamasını isteyin. Cihazınızdaki Google Play hizmetlerine bağlı olanla aynı Google hesabında oturum açtığınızdan emin olun.

Bu yöntem aynı Google hesabında birden fazla cihazınız varsa da işe yarar. Android tabletinizde Play Store uygulamasını açabilir ve uygulamayı Android telefonunuza yüklemeyi seçebilirsiniz.

Son çare: Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın

İndirme bekleniyor hatasını düzeltmek için son çare olarak mobil cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. 

Önceki sıfırlama seçenekleriyle başka hiçbir şey işe yaramazsa cihazınızı silin ve baştan başlayın. Cihazınızda depolanan her şeyi kaybedebilirsiniz; bu nedenle başlamadan önce fotoğraflarınızı, uygulamalarınızı ve verilerinizi bulutta yedekleyin.

APK’ları ve uygulama paketlerini indirme

Bazen istenmeyen indirme hatalarını gidermek iş gerektirir. Bir cihazın veya hizmetin neden beklenmedik şekilde davrandığını anlamak zor olabiliyor. 

Bu sorunları hemen çözen çözümleri gözden kaçırmak kolay. Bu düzeltmelere rağmen hala yeni uygulamalar indirme konusunda sorun yaşıyorsanız, saygın bir Google Play Store alternatifi yüklemeyi düşünün. Bu şekilde APK’ları ve Uygulama Paketlerini doğrudan sahip olduğunuz herhangi bir cihaza aktarabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir