Google Play’de reklamlı uygulamalar işaretlenecek

0

androidReklam destekli gelir modeli, çoğu mobil uygulama için hayati önem taşıyor. Ücretsiz veya düşük ücretle kullanıcısına ulaşan uygulamaların, düzenli gelir elde ederek geliştiricisini ayakta tutabilmesi için devreye reklamlar giriyor.

Reklam gelirini ise küçümsememek gerekiyor. Ortalama seviyede kullanıcısı bulunan ve hedef kitleye göre reklam alan bir uygulamanın geliştiricisine ayda 5-10 bin dolar seviyesinde gelir getirmesi çok olağan bir durum. Elbette bu rakamın ülkeden ülkeye değiştiğini de akılda tutmak önemli.

Ancak ne var ki, bazı reklamlı uygulamaların çok yoğun ve rahatsız edici boyutlarda reklam göstermesiyle kullanıcıların tepkisini çektiğini de unutmamak gerekiyor.

Google’ın şimdi bu duruma karşı kullanıcıları önceden bilgilendirmek için, uygulamalara “reklam destekli” işareti koyması bekleniyor. Firma bu konuda resmi bir açıklama yapmış değil ancak uygulama geliştiricelere gönderdiği e-mail ile, eğer uygulamada reklam kullanılıyorsa, yönetim konsoluna girerek bunu belirtmeleri istenmiş. Aksi halde uygulamanın Google Play markette engelleneceği uyarısı da yapılmış.

Dolayısıyla, yakın tarihte Google Play markette bazı uygulamaların üzerinde “reklam destekli” işaretini görebileceğiz.

 

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>