Google Plus beş yaşına bastı

0

Google’ın, sosyal medya rekabetinde Facebook ve Twitter’a karşı geliştirdiği ancak başarılı olamayınca kaderine terk ettiği sosyal medya uygulaması Google Plus bugün beş yaşına girdi.

28 Haziran 2011 yılında kullanıma açılan Google+, o dönem ani bir ilgiyle karşılaşmış ve Google ekosisteminden on milyonlarca yeni kullanıcı çekerek Facebook ile gerçekten rekabet edebileceği izlenimi doğurmuştu.

Ancak Google’ın önceki sosyal medya denemesi Buzz gibi, kullanıcılar G+’dan da kısa sürede uzaklaştılar. Uygulama Gmail, YouTube ve Google Search gibi çok önemli diğer uygulamalara entegre olsa da kullanıcılar G+’ı gündelik hayatın bir parçası haline getirmediler ve internet devinin büyük umutlarla hayata geçirdiği sosyal medya uygulaması, Facebook ile rekabette çok gerilere düşerek havlu attı.

Google, uygulamayı diğer Google servisleri için bir “login” platformu haline getirip tüm kullanıcıların düzenli olarak Google Plus’a uğramasını sağlamaya çalışsa da bu plan da başarılı olamadı. Diğer bir deyişe, Google internet kullanıcısı yüz milyonları, Facebook’tan koparamadı.

İnterner devinin, belli aralıklarla bahar temizliği yaptığını ve kullanılmayan, ilgi görmeyen servislerini kapattığını biliyoruz. Google+ için de her an bir kapanma duyurusunun gelmesi hiç sürpriz olmayacak. Böylece internetteki içeriklerin altında gördüğümüz beğeni sembollerinden Google logosunun da kalktığını görmüş olacağız.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>