Google, Porto Riko’ya internet sağlayacak

0

20 Eylül’de Porto Riko’da büyük bir yıkıma neden olan Maria Kasırgası’nın yaraları halen sarılamadı. Yabucoa bölgesinin tamamen karanlıkta kalmasına neden olan kasırga sonrasında Tesla, yüzlerce PowerWall pil sistemini bölgeye yardım amacıyla göndermişti. Felaket bölgesi için bir yardım da Google’dan geliyor.

ABD Federal Haberleşme Komisyonu (FCC) bölgede acil hücresel hizmet sunulabilmesi için Google’ın ana şirketi Alphabet’in Project Loon projesini devreye almasını onayladı.

Alphabet, uzak bölgelerde internet hizmeti sunmak için güneş enerjisi ile çalışan yüksek irtifalı balonları kullanmak için 2013’te Proje Loon’unu ilan etmişti. Lisans çalışmaları süren projeye, Porto Riko’ya yardım için lisans izni verildi. Böylelikle Google, Project Loon ile bölgede acil internet ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor.

Kasırga sonrası baz istasyonlarının yüzde 83’ü hizmet dışı kalan Porto Riko’da, hücresel altyapı yenileme çalışmaları devam ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>