Google Project Loon’u çaldı mı?

0

Space Data Corporation isimli bir şirket, Google’ın yöneticileri Sergey Brin ve Larry Page’ın, Project Loon’a dair teknolojiyi, şirketin ticari sır niteliğindeki çalışmalarından çaldığını iddia ederek dava açtı. Üstelik, Sergey Brin’in 2007 yılında şirketin ilk test balonlarından birini elinde tutarken çekilmiş fotoğrafı da mahkemeye delil olarak sundular.

Şirketin iddiasına göre, 2007 yılında Google, Space Data Corporation şirketine yatırım yaparak ortak olmak istedi ve iki şirket kendi arasında bir gizlilik anlaşması imzaladıktan sonra Google, SDC’nin çalışmalarını incelemeye başladı. İnceledikleri belgeler arasında, balonların atmosferden interneti nasıl yayacaklarına dair ticari sır kapsamındaki teknolojik detaylar da yer alıyordu.

Ancak bir süre sonra Google şirkete yatırım yapmaktan vazgeçti ve kendi Loon projesi üzerinde çalışmaya başladı. SDC şimdi, Google’ın onlardan çaldığını iddia ettiği Loon projesi nedeniyle büyük zarar gördüklerini dile getirerek mahkemeye başvurdu. Bakalım mahkemenin yargıcı bu iddialar karşısında nasıl bir karar verecek. Google’ın suçlu bulunmasa bile bundan sonra pek çok küçük Start-up’ın, yatırım almak/satın alma görüşmelerinde şirket bilgilerini Google’a açmaktan çekinmesi çok doğal bir sonuç olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>