Google’ın o projesinde işler iyi gitmiyor!

0

Project Soli, Google’ın her türlü hareketi detaylıca tespit edebilen radar teknolojisini kullandığı bir kontrol arayüzü projesiydi. Soli sayesinde kullanıcılar parmaklarını havada sağa sola oynatarak televizyonun sesini açıp kapatabilecek veya farklı parmak hareketleri ile her türlü cihazı uzaktan kontrol edebilecekti.
Ancak projenin başındaki isimlerden biri olan Regina Dugan’ın geçtiğimiz günlerde Google’dan istifa edip doğruca Facebook’a geçtiği anlaşıldı. Böylece Soli projesinde işlerin iyi gitmediği söylentileri de ayyuka çıktı.
Ayrıca, Microsfot’un da Soli’ye benzer şekilde radar teknolojisini kullandığı bir kontrol mekanizması üzerinde çalıştığı haberinin yayılması, Google’ın projesinin artık rakipsiz olmadığını ispatlıyor. Dolayısıyla Google hem öncül olma avantajını kaybetmiş hem de projenin başındaki mühendisleri elinden kaçırmış görünüyor. Projeyi pratik kullanıma sokacak olan uygulamaların da henüz hazır olmadığı bilgisi de Google’da sızan detaylar arasında yer alıyor. Google’ın, uygulamaları geliştirmek için iş ilanları verdiği de dikkatlerden kaçmış değil.
Öte yandan kullanılan teknoloji radar teknolojisi olduğu için Google’ın her ülkedeki telsiz ve radar otoritelerini ikna etmesi de büyük zaman alabilecek zira bu teknolojiyi kullanan cihazların diğer elektronik cihazlara zarar vermeyecek, elektronik haberleşme ve ulaşım sistemlerini (uçaklar) tehlikeye atmayacak şekilde tasarlandığından emin olunması çok vakit alacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>